"תלך בביטחון לכיוון החלומות שלך ותחייה את החיים שאתה רוצה."

תכנון והכוונה לפרישה בגיל טרום פנסיה

כאשר אדם מתקרב לגיל הפרישה, חשוב להתחיל לבצע היערכות ליום שאחרי, עוד בטרום גיל הפנסיה. תכנון פרישה הוא צעד חשוב לקראת היציאה לגמלאות, שכן הוא מאפשר למצות את זכויותיכם ולהגיע ליום הפרישה באופן אופטימלי.

בתהליך תכנון פרישה נאספים ונבדקים נתונים על קופות וקרנות הרשומות על שמכם, לצד בדיקת מקורות ההכנסה הקיימים לכם. הימצאות נתונים אלו תאפשר להעריך באופן ראשוני את רמת ההכנסה העתידית שלכם לאחר הפרישה.

לכל אחת ואחד מאיתנו סגנון חיים אחר, ולכן יש להתחשב בהוצאות הצפויות לכם, על מנת לא לרדת ברמת החיים. ישנן דרכים שונות לממש את כספי הפנסיה, החל ממשיכת סכום חד פעמי ועד קצבה חודשית. לכל קופה תנאים שונים ולכן חשוב לבחון את הדברים לעומקם ובאופן זה להתאים את התנאים בצורה הטובה ביותר לרצונותיכם מהחיים ביום שלאחר היציאה לגמלאות.

תוחלת החיים עולה משנה לשנה, על כן לתכנון פרישה חשיבות רבה לאיכות החיים לשנים הרבות הצפויות לאחר היציאה לפנסיה. לכן, תכנון הפן הכספי שילווה את חיינו לאחר הפרישה הוא צעד בעל חשיבות עילאית שיכול להפוך את חייכם לנעימים ושלווים יותר בפן הכלכלי לשנים הבאות.

רוב מוחלט של הציבור אינו מתעמק בנושאים הפיננסיים הקשורים בפנסיה במהלך חייו, ולכן אנו רואים מצב של אי ודאות ובילבול בכל הקשור למיצוי מיטבי של הזכויות והאפשרויות לפני גיל הפרישה.

ישנן למשל הטבות מס וסעיפים שונים שניתן לחסוך בעזרתם עד מאות אלפי שקלים ולעיתים קרובות הדבר נעלם מעין הציבור בגלל חוסר הידע הכרוך בנושא והניסיון לנהל את התהליך באופן עצמי.

תהליך תכנון פרישה בליווי מקצועי של אנשי מקצוע מיומנים יכול להשאיר בכיסכם סכומי כסף לא מבוטלים שלהם השפעה מהותית על רמת החיים העתידית, והכל על ידי מיצוי נכון של הזכויות והתנאים העומדים לזכותכם ושאינם מודעים להם או לאופן מימושם בפועל.

יועץ תכנון פרישה מקצועי ידע להעמיק בנתונים הרלוונטיים ולמצוא את המקומות בהם ניתן לייצר לכם חיסכון ורווח לקראת החיים בפנסיה. לאלו מכם שמעוניינים לעבוד לאחר היציאה לגמלאות ישנן אפשרויות רבות שיאפשרו לכם להמשיך להיות פעילים ועובדים ללא פגיעה בפנסיה, וגם על כך יש לתת את הדעת בתהליך תכנון הפרישה.

תהליך הליווי אינו מסתכם ביום הפרישה, אלא נמשך גם לאחריו, לעיתים לשנים רבות והוא מורכב מפגישות בהן נכיר אתכם, את הצרכים שלכם ואת הרצונות שלכם, ננתח לעומק את הנתונים ונבנה לכם תכנית אישית המתייחסת לכל הנושאים החשובים החל ממיסוי, החזרים, אפשרויות אלטרנטיביות לפרישה וסיוע לקבל את ההחלטות החשובות הן בטווח הקצר והן בטווח הרחוק.

תכנית עבודה מפורטת בתכנון הפרישה תאפשר לכם להגיש את המסמכים הדרושים באופן הנכון לגופים הציבוריים השונים, כמו מס הכנסה ולתכנן את החיים שלאחר הפרישה כדי למקסם את מקורות ההכנסה שלכם ואף ליהנות מהשקעות, במידת האפשר.

בניגוד למיתוס, תכנון פרישה רצוי להתחיל כמה שיותר מוקדם, בגיל צעיר. על אף הריחוק בין החיים של עכשיו והרצון לחיות את ההווה ללא דאגות מהעתיד, גיל הפרישה יגיע ועדיף להיות מוכנים וערוכים אליו מבעוד מועד, כדי שבגיל היציאה לפנסיה  תוכלו להמשיך ברמת החיים שבניתם לעצמכם בשנים הצעירות.

עשרת הדיברות לפרישה נכונה:

לאורך חיינו אנחנו מפקידים לקופות גמל, קרנות השתלמות, קרנות פנסיה , ביטוחי מנהלים, חסכונות פנסיוניים, ביטוחי ביאות, סיעוד ועוד, וזאת בכדי שנוכל לקבל פנסיה מכובדת בפרישה להנות מהנאות העולם ללא חשש שלא יהיה לנו ממה לחיות .

להלן טיפים לגיל טרום פנסיה ולגיל הפנסיה:

להתחיל להתכונן לפנסיה העתידית שלנו כבר מגיל צעיר! יחד עם זאת, בגיל 50-55 כבר לעשות הכנה לקראת פרישה בכדי להגיע לגיל הפרישה עם ידיעה של כמה פנסיה יש לי ואם יש צורך בהשלמות , ולהתכונן לכך בהתאם. האם עשיתם בדיקה של הפנסיה העתידית שלכם?
שכירים עם משכורות גבוהות, ששילמו בתלוש השכר "זקיפת מס" בגין פנסיה- חובה ליידע את מס הכנסה על כך ובזמן הפרישה בפועל לקבל מהמעסיק אישור על זקיפות המס של הפיצויים והתגמולים לאורך השנים-אם לא, פשוט תשלמו מס כפול עם קבלת הפנסיה-לא חבל? ניתן לבדוק מול חשבי השכר בחברה או לפנות ליועצים כמוני לבדיקה.
לשמור לאורך כל החיים טפסי 161- טופס 161 הוא הודעת המעסיק על עזיבת העובד בו מצוינת תקופת ההעסקה של העובד, וכמה פיצויים צבר, ואם פטור או חייב. יש לשמור טפסים אלו שכן יש להציגם למס הכנסה למס הכנסה בכדי לקבל פטור על הפנסיה שלכם.
לא שמרתם את טפסי ה- 161 וכבר סיימתם עבודה אצל המעסיק? ניתן לפנות למעסיקים ולבקש העתק, או לפנות לחברות הביטוח או לסוכני הביטוח שלכם ולבקש שיוציאו עבורכם מהארכיון. העיקר- שתשיגו וכמה מוקדם את הטפסים; יהיה הרבה יותר קשה להשיגם לאחר 30-40 שנה...
לעשות הליך ניתוח תיק פנסיוני, לנסות לגלות כספים אבודים, או אולי כספי פיצויים שלא נעשתה עליהם התחשבנות מס-אולי אפילו תופתעו לטובה😊
הגעתם לגיל פרישה? (נשים 62 וגברים 67)- אתם לא צריכים להפסיק לעבוד כדי לקבל פנסיה חודשית! אתם יכולים להתחיל לקבל פנסיה, ולהמשיך לעבוד ללא חשש.
מפחדים שתשלמו מס גבוה אם תעבוד ותקבלו פנסיה? בהליך חד פעמי מיוחד מול מס הכנסה ניתן להפחית משמעותית את המס ואף אולי לקבל פטור מלא על הפנסיה כך שתיווצר לכם הכנסה נטו נוספת מעבר לשכר.
אין לכם מה לעשות עם ההכנסה של הפנסיה? פתחו קופת גמל להשקעה או תוכנית חיסכון בחברת ביטוח בתנאים מצויינים ובדקו מסלולי השקעה שלא יהיו מנייתיים מדי ולא סולידים מדי. לעתיד, תוכלו למשוך משם את הכסף פטור או קצבה חודשית נוספת פטורה ממס! בעצם, תרוויחו מהכסף הזה פעמיים.
יש לכם פוליסות פנסיוניות ? הגעתם לגיל הפרישה? לא בטוח שכדאי יהיה לכם לקחת את הפנסיה מהמקום בו הכספים שלכם נמצאים-בדקו עם סוכן ביטוח או יועץ על האופציות העומדות לרשותכם-ייתכן שתחסכו כסף רב מהכנסה גדולה הרבה יותר אם תניידו את הכספים למקום אחר.
אחרון חביב-שכירים? יש לכם ביטוח בריאות פרטי?? פנו מיד עם הפרישה לחברת הביטוח להמשיך את הפוליסה בתנאי פורשים, ללא הצהרת בריאות. בדקו מול סוכן הביטוח אם אתם זקוקים לכל הכיסויים שיש שם ומה חסר, והבינו מה יש לכם במקרה חס וחלילה תביעה-שתדעו מה צריך לעשות. כדאי ומומלץ לפנות ליועץ לבדוק את הכיסויים אחת לתקופה .
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

הרשמה למועדון